Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Iwnie

Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej
2470/A z 3.09.1935[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Iwno

Adres

ul. Zdrojowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Iwnie

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej

Wspomnienie liturgiczne

16 lipca

Położenie na mapie gminy Kostrzyn
Mapa konturowa gminy Kostrzyn, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej”
Ziemia52°24′18,4″N 17°16′29,1″E/52,405111 17,274750

Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Iwnierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat kostrzyński archidiecezji poznańskiej).

Jest to świątynia wybudowana w latach 1778-80 i ufundowana przez Franciszkę ze Skoroszewskich Krzycką. Powstała na planie krzyża greckiego, z wieżą umieszczoną w fasadzie. Przęsło centralne jest nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami, pozostałe – sklepieniami żaglastymi z lunetami.

Wyposażenie budowli pochodzi głównie z czasów budowy kościoła: m.in. należą do niego trzy ołtarze. W głównym ołtarzu jest umieszczony obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem namalowany w 1. ćwierci XVII wieku, ambona i chrzcielnica. Oprócz tego w kościele można zobaczyć np. kamienną chrzcielnicę późnogotycką w formie kielicha, renesansowe zwieńczenie sakramentarium z około 1520-30, wykonane z piaskowca, z płaskorzeźbionym popiersiem Boga Ojca, kamienną płytę nagrobną Jana Iwińskiego, zmarłego w 1549 roku, z płaskorzeźbionym wizerunkiem rycerza w zbroi a także fragment epitafium kamiennego z 2. poł. XVI wieku, z osobami ubranymi w stroje szlacheckie, klęczącymi pod krzyżem[2].

Przypisy[edit | edit source]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-09-21].
  2. Kościół pw. NMP Szkaplerznej w Iwnie. Region Wielkopolska - Katalog obiektów. [dostęp 2021-09-21]. (pol.).